Chelatacja EDTA? Co to takiego?

Chelatacja EDTA jest terapią, w której wielokrotne podawanie słabego syntetycznego aminokwasu (EDTA , kwas etylenodiaminotetraoctowy, Acidum edeticum, ethylenediaminetetraacetic acid) stopniowo redukuje blaszkę miażdżycową i inne złogi mineralne w całym układzie sercowo-naczyniowym, dosłownie je rozpuszczając. 

Chelatacja EDTA często była porównywana do usługi przepychania rur z użyciem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem usuwającej  w układzie sercowo-naczyniowym skrzepów krwi przylegających do wewnętrznych ścian żył, przywracając układ tętniczy do stanu pierwotnego dokładnie takiego, jaki występował przed miażdżycą.

Przepychanie rur jest doskonałą metaforą konwencjonalnych metod leczenia chorób serca, z których wszystkie są ściśle związane z pojęciem aparatu sercowo-naczyniowego jako układu hydraulicznego. Gdy rura / arteria zostanie zatkana, po prostu można ją rozwiercić lub spłaszczyć (angioplastyka). Jeśli to nie zadziała, po prostu odetnij uszkodzoną sekcję i zastąp ją nową rurką czyli pomostem wieńcowym lub CABG. To ta sama podstawowa strategia, którą starsze miasta wykorzystują do wymiany stuletniej infrastruktury sieci wodociągowej. Tak to dokładnie działa.

Chelatacja.

to proces chemiczny, w którym substancja jest używana do wiązania cząsteczek, takich jak metale (również metale ciężkie)  lub minerały. Chelatacja jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru toksycznych metali . Ma ona pewne zastosowania w medycynie konwencjonalnej, takie jak leczenie zatrucia ołowiem lub przeciążenie żelazem. Gdy jest stosowana jako leczenie uzupełniające choroby serca, dostawca opieki zdrowotnej zazwyczaj podaje w seriach roztwór disodowy sztucznego aminokwasu. Przebieg leczenia może wymagać 30 lub więcej infuzji trwających kilka godzin, co tydzień, aż do fazy podtrzymującej. Pacjenci zazwyczaj przyjmują również wysokodawkowe suplementy  zawierające przeciwutleniacze, witaminy i minerały.

chelatacja

EthyleneDiamineTetraacetic Acid (EDTA) przyłącza jony metali.

“Ponieważ EDTA jest tak skuteczny w usuwaniu niechcianych minerałów i metali z krwi,

to od ponad 50 lat jest standardowym […] procesem oczyszczania podczas zatrucia:

ołowiem, rtęcią, aluminium i kadmem.”

Chelatacja EDTA kontra terapia konwencjonalna w chorobie naczyniowej.

Naukowcy po raz pierwszy zauważyli EDTA w czasie trwania II wojny światowej i tuż po niej. Ludzie, którzy pracowali w fabrykach amunicji lub malowali statki za pomocą farb na bazie ołowiu, ulegali zatruciu ołowiem, który wdychali wraz z oparami farby. Jego wysokie stężenie w wdychanym powietrzu nierzadko doprowadzało do zgonów. Okazało się, że EDTA jest niezwykle skuteczny w usuwaniu ołowiu z ciał mężczyzn, ale tym, co naprawdę sprawiło, że zauważono, jego pozytywne działanie była to widoczna redukcja objawów chorób serca u wielu z tych mężczyzn.

chelatacja kroplówka

Pierwsze systematyczne badanie EDTA u osób z miażdżycą zostało opublikowane w 1956 r.1 Kiedy badacze podali 20 pacjentom z potwierdzoną chorobą serca serię 30 I.V. (wlewów dożylnych). W przypadku leczenia EDTA u 19 pacjentów wystąpiła poprawa, mierzona wzrostem aktywności fizycznej. W kolejnym badaniu 4 lata później w podobnej populacji stwierdzono, że 3-miesięczne infuzje EDTA powodowały zmniejszenie nasilenia i częstości epizodów dławicowych, zmniejszone stosowanie nitrogliceryny (powszechny lek przeciwdławicowy), zwiększoną zdolność do pracy i poprawę badania EKG (elektrokardiogram).

Wkrótce stało się jasne, że leczenie EDTA prowadzi do postępującej i powszechnej poprawy i stabilizacji funkcji sercowo-naczyniowych. Jest to sprzeczne ze standardowymi metodami leczenia, takimi jak angioplastyka, BY-PASSY, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG) , które natychmiast przywracają normalną funkcję w kilku leczonych tętnicach, ale pozostawiają resztę ciała całkowicie nieleczoną (jest każdy powód, aby wierzyć, że jeśli tętnice są zatkane w sercu, zatkane są również w innych ważnych narządach, takich jak nerki i mózg). Nowoczesne metody leczenia chorób serca, takie jak angioplastyka i CABG, długo uznawane za odkrycia medyczne które są przełomowe, są w istocie nieskuteczne szczególnie w porównaniu z chelatacją EDTA. Prawda tego twierdzenia została wielokrotnie wykazana w ciągu ostatnich dwóch dekad:

Średnia śmiertelność w przypadku operacji CABG wynosi 4% do 10% .W rzeczywistości CABG nie ma ogólnego wpływu na poprawę przeżycia. Według jednego z badań opublikowanych w New England Journal of Medicine: “W porównaniu z leczeniem medycznym, operacja pomostowania tętnic (bypass) wieńcowych nie wydaje się przedłużać życia ani zapobiegać zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z łagodną dusznicą bolesną lub bezobjawowych po przebytym zawale serca rok po koronarografii. Natomiast wskaźniki umieralności z powodu chelatacji EDTA, gdy są przeprowadzane zgodnie z przyjętymi protokołami, są bliskie 0%.
Wszczepione tętnice wieńcowe są bardziej niż 10 razy bardziej prawdopodobne, aby zamknąć się ponownie w ciągu 3 lat w porównaniu z tętnicami wieńcowymi, które nie są zastąpione przeszczepem. Poprawiony przepływ krwi po chelatacji EDTA jest trwały tak długo, jak regularna terapia EDTA (doustna lub IV ) jest obsługiwany.
Znaczące zaburzenia czynności mózgu, szczególnie u starszych pacjentów, obserwuje się często po CABG. Ponieważ chelatacja EDTA przywraca przepływ krwi do mózgu, często powoduje poprawę funkcji poznawczych i pamięci.
Miażdżyca jest zazwyczaj chorobą całego ciała. Jeśli twoje tętnice wieńcowe są zatkane, jest to bezpieczny zakład, że niedrożne są również tętnice w twoim mózgu, nerkach, płucach i innych ważnych narządach. Angioplastyka lub CABG może oczyścić tylko kilka tętnic zaopatrujących serce. Kolejna operacja chirurgiczna, endarterektomia, jest powszechnie stosowana do usuwania tętnic szyjnych, które dostarczają mózgowi. Gdy pacjenci po endarterektomii tętnicy szyjnej są leczeni za pomocą EDTA, stopień późniejszej restenozy (ponownego zamknięcia) spada o 10% .
Pomimo niebezpieczeństwa i kosztów związanych z tymi procedurami często są to tylko tymczasowe poprawki. Restenoza leczonych tętnic wieńcowych występuje w ciągu 6 miesięcy w jednym na trzy przypadki. W przeciwieństwie do tego chelatacja EDTA trwale usuwa przeszkody w naczyniach krwionośnych w całym ciele bez groźnej i kosztownej operacji. Jak dobrze działa chelatacja EDTA? Praktycznie każde badanie, które dotyczyło skuteczności chelatacji EDTA w chorobie naczyniowej, wykazało znaczną poprawę. Oto krótka próbka kilku najważniejszych wyników:
Metaanaliza 19 badań przeprowadzonych z udziałem 22.765 pacjentów poddanych terapii chelatowej EDTA z powodu choroby naczyniowej wykazała wymierną poprawę w 87% .
W badaniu obejmującym 2870 pacjentów z różnymi chorobami zwyrodnieniowymi, zwłaszcza z chorobami naczyniowymi, prawie 90% pacjentów wykazało doskonałą poprawę, mierzoną na podstawie długości dystansu przemierzanego za jednym zamachem, badań EKG i zmian dopplerowskich. Badanie pacjentów z chorobą naczyń obwodowych również wykazało znaczną poprawę w powyższym zakresie. U 30 pacjentów ze zwężeniem tętnicy szyjnej zaobserwowano 30% poprawę przepływu krwi po leczeniu EDTA. Korzystając z fotografii siatkówki u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej, jeden naukowiec wykazał znaczną poprawę po leczeniu EDTA. Leczenie chelatacją EDTA oceniano pozytywnie również u pacjentów z chorobą tętnic szyjnych i wieńcowych.

Badania kliniczne.

Aby ustalić, czy terapia chelatująca, z wysokimi dawkami witamin i minerałów lub bez nich, może być przydatna, NCCIH i Narodowy Instytut Krążenia (USA), Płuc i Krwi sponsorowały Próby Oceny Chelatacji (TACT), pierwszego na dużą skalę, wieloośrodkowego klinicznego badania chelatacji u osób, które przeszły zawał serca.

Choroba niedokrwienna serca jest główną przyczyną śmierci zarówno kobiet, jak i mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Zmiany stylu życia (takie jak rzucenie palenia), leki, zabiegi medyczne i chirurgiczne oraz rehabilitacja kardiologiczna (program obejmujący edukację, poradnictwo i trening fizyczny) należą do głównych elementów leczenia konwencjonalnego. Niektórzy pacjenci serca również zwracają się do terapii chelatującej za pomocą EDTA disodowego (kwasu etylenodiaminotetraoctowego), kontrowersyjne uzupełniające podejście zdrowotne. Zastosowanie EDTA disodowego do leczenia chorób serca nie zostało zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Niemniej, według ankiety przeprowadzonej w 2007 r. Około 111 000 dorosłych w Stanach Zjednoczonych stosowało terapię chelatującą w ciągu ostatnich 12 miesięcy jako formę terapii uzupełniającej .

Jakie są zalety chelatacji?

 • usuwa toksyny z organizmu i układu sercowo-naczyniowego,
 • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka,
 • poprawia cyrkulację krwi,
 • zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej  mózgu i serca,
 • Obniża poziom cholesterolu we krwi, Jest to główna przyczyna choroby nadciśnieniowej i niedokrwiennej choroby serca (IHD),
 • zapobiega chorobie zwyrodnieniowej,
 • pomaga łagodzić objawy:
  1. choroby nadciśnieniowej,
  1. cukrzycy,
  1. zatrucia metalami ciężkimi,
  1. migrenowych bólów głowy,
 1. chorób przewlekłych.
 • zmniejsza stany zapalne skóry,
 • u osób chorych na Alzheimera, poprawa funkcji mózgu i pamięci,
 • przywraca sprawność seksualną,
 • wspomaga system nerwowy.
Kto potrzebuje terapii chelatacyjnej?

Terapia chelatacyjna powinna być stosowana prewencyjnie u ludzi, którzy chcą uchronić się przed rakiem czy chorobą wieńcową a także chcący pozbyć się toksycznych metali ciężkich z miękkich tkanek ciała. Wskazaniem są również choroby, czynniki i zwiększone ryzyko zachorowania na:

  • chorobę wieńcowej,
  • wypełnienia amalgamatowe w zębach,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • wysoki stres oksydacyjny,
  • picie herbaty i kawy lub palenie papierosów, alkoholu itp.
  • toksyczne metale ciężkie i inne toksyczne substancje nagromadzone w organizmie,
  • z zaburzeniami krążenia mózgowego,
  • chorzy na nadciśnienie,
  • po przebytej angioplastyce balonowej,
  • z zamontowanym implantem ze stentu,
 • prewencyjnie.
Statystyki.

Ogólnie rzecz biorąc, badanie TACT wykazało, że infuzje terapii chelatowej EDTA z użyciem disodu spowodowały redukcję zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jednak dalsze badanie danych wykazało, że terapia chelatująca przyniosła korzyści głównie chorym na cukrzycę.
Pacjenci z cukrzycą, którzy stanowili około jednej trzeciej z 1708 uczestników TACT, mieli:

  • 41 procent ogólnej redukcji ryzyka jakiegokolwiek zdarzenia sercowo-naczyniowego;
  • 40-procentowe zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób serca, udaru nieinwazyjnego lub beznapalowego zawału serca;
  • 52-procentowe zmniejszenie nawracających zawałów serca;
 • 43 procent redukcji śmierci z dowolnej przyczyny. Nie było znaczącej korzyści leczenia EDTA u uczestników, którzy nie mieli cukrzycy.

Zespół badawczy TACT przyjrzał się także wpływowi przyjmowania wysokich dawek witamin i minerałów poza terapią chelatującą. Naukowcy odkryli, że chelatacja oraz wysokodawkowe witaminy i minerały powodują największe zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych w porównaniu z placebo.
Konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć wyniki TACT. Ponieważ jest to pierwsze badanie kliniczne wykazujące korzyści, wyniki te nie są same w sobie wystarczające, aby wesprzeć rutynowe stosowanie chelatacji jako terapii po zawale serca u osób z cukrzycą.
Nowe badanie, zwane próbą oceny terapii chelatacyjnej 2 (TACT2), znajduje się obecnie na wczesnym etapie. Jego celem jest powtórzenie pierwszego badania TACT – ale tylko u pacjentów z cukrzycą i przed zawałem serca – aby sprawdzić, czy widoczna korzyść może zostać potwierdzona. Wyniki badania TACT2 pomogą FDA ustalić, czy leczenie chelatujące EDTA disodowym powinno być zatwierdzone w celu zmniejszenia ryzyka dalszych zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą wieńcową i cukrzycą.

Skutki uboczne.

Terapia chemioterapeutyczna EDTA o najwyższej skuteczności podawana jest dożylnie, a lek powoli podaje się do krwi. Najczęstszym efektem ubocznym terapii chelatowej EDTA jest uczucie pieczenia, w którym wstrzykuje się lek. Inne działania niepożądane obejmują problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności i wymioty, a także ból głowy. W niektórych przypadkach pacjenci otrzymujący terapię chelatującą EDTA mogą również doświadczyć nagłego spadku stężenia cukru we krwi (hipoglikemii) lub ciśnienia krwi (niedociśnienie). Te stany mogą prowadzić do zawrotów głowy lub utraty przytomności. EDTA może powodować problemy z wapniem, gdyż wiążąc go powodują jego ubytek . W związku z tym jednym potencjalnym skutkiem ubocznym terapii chelatowej EDTA jest niski poziom wapnia, znany również jako hipokalcemia. Wapń jest bardzo ważny dla funkcji mięśni i nerwów. W konsekwencji nagłe spadki wapnia mogą wpływać zarówno na serce, jak i na mózg. Leczenie EDTA może spowodować spadek stężenia wapnia do niebezpiecznie niskiego poziomu, powodując arytmię serca i napady padaczkowe, ponieważ oba narządy rozwijają nieprawidłową aktywność elektryczną. Innym skutkiem ubocznym terapii EDTA jest niewydolność nerek. Dzieje się tak dlatego, że EDTA wiąże się z minerałami i powoduje, że nerki je odfiltrowują. Jednak w tym procesie może dojść do “zmęczenia” narządu, co prowadzi do stanu znanego jako ostrej martwicy cewek nerek. Może to spowodować trwałe uszkodzenie a w ciężkich przypadkach konieczność wykonania operacji przeszczepu nerek lub dializy dokonywanej do końca życia. Nie można więc popaść w uzależnienie i dokonywać chelatacji zbyt często.