Któż nie lubi gołąbków u babci? Kapusta znana jest jako bardzo zdrowe warzywo, które jest używane w wielu kuchniach jako pyszny składnik do przygotowywania różnego rodzaju sałatek i posiłków. Posiada właściwości, które skutecznie stosuje się w naturopatii i o których wiadomo od dziesiątek pokoleń. Przyjrzyjmy się bliżej tej szlachetnej roślinie poczynając od zwyrodnień stawów.

kapusta-osteoartroza

Osteoastroza – kuteczność okładów liści kapusty w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. (OA): Randomizowana, kontrolowana próba.

Cele:
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolana jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u osób starszych. Celem tego badania było zbadanie wpływu okładów z liści kapusty (CLW – cabbage leaf wraps) w leczeniu objawowej osteoartrozy.

Metody:
Pacjenci z osteoastrozą stawu kolanowego w stadium II do III (Kellgren-Lawrence) zostali losowo przydzieleni do 4 tygodniowego praogramu leczenia – CLW (codziennie przez co najmniej 2 godziny),

  • miejscowego bólu (TPG) (10 mg diklofenaku / g, co najmniej raz codziennie)
  • zwykłej pielęgnacji (UC – usual care).
    Podstawową miarą wyniku była intensywność bólu (VAS) badana po 4 tygodniach.

Drugorzędne wyniki obejmowały:

  • niepełnosprawność funkcjonalną (WOMAC),
  • jakość życia (SF-36),
  • poczucie własnej skuteczności (Skala Self-Efficacy Arthritis-D),
  • funkcjonowanie fizyczne (30s Test “stania z balkonikiem”),
  • natężenie bólu (PPT),
  • zadowolenie i bezpieczeństwo po 4 i 12 tygodniach od zakończenia terapii.

Wyniki:
Ogółem w badaniu wzięło udział 81 pacjentów (42 kobiety, 65,9 ± 10,3 lat). Po 4 tygodniach pacjenci z grupy CLW zgłaszali znacznie mniejszy ból w porównaniu z pacjentami z grupy UC (różnica, -12,1, 95% [przedział ufności] CI, -23,1, -1,0, P = 0,033), ale nie w porównaniu z grupą TPG (różnica, -8,6, 95% CI, -21,5, 4,4, P = 0,190). Znaczące efekty stwierdzono również w WOMAC, SF-36, 30-sekundowym teście z balkonikiem i wynikach PPT w grupie CLW w porównaniu z grupą UC. W porównaniu z TPG, efekty CLW stwierdzono dla WOMAC po 4 tygodniach i dla jakości życia po 12 tygodniach. Pacjenci byli zadowoleni z obu aktywnych interwencji, a oprócz 2 zdarzeń niepożądanych w obu grupach podania były dobrze tolerowane.

Wnioski:
Okłady z liści kapusty są bardziej skuteczne w przypadku OsteoArtrozy kolana niż UC, ale nie w porównaniu z żelem diklofenac. Okłady z kapusty mogą być zalecane dla pacjentów z OA stawu kolanowego jako terapie wspomagające. Dalsze badania są uzasadnione.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26889617

Warzywo to jest również bardzo korzystne dla innych problemów zdrowotnych, takich jak:

Obrzęk spowodowany urazami

Jeśli chodzi o zmniejszenie obrzęku, wiedz, że liście kapusty są całkiem skuteczne i użyteczne. Aby zmniejszyć obrzęk owinąć świeże liście kapusty na obszarze, w którym twoje ręce lub nogi zaczęły puchnąć. Zabezpiecz liście kapusty za pomocą bandaża. Możesz również umieścić liście kapusty na kostkach, jeśli poczujesz ból. Najlepszym rezultatem tego zabiegu z liści kapusty jest, gdy śpisz z kompresu kapusty na ciele. Kiedy budzisz się rano, usuń liście kapusty, a zauważysz, że opuchlizna zniknęła. Pamiętaj, aby dzielić się tym skutecznym i przydatnym naturalnym traktowaniem ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, ponieważ może to być bardzo pomocne również dla nich.

POŁÓŻ LIŚĆ KAPUSTY NA KLATCE PIERSIOWEJ.

Tarczyca

Wszyscy wiemy, jak ważna jest tarczycy. Ten gruczoł jest bardzo ważny ze względu na wszystkie hormony wytwarzane w organizmie, które wspomagają wzrost, funkcjonowanie, metabolizm i funkcjonowanie narządów trawiennych. Tak więc, jeśli chcesz poprawić kondycję tarczycy, pomagając jej normalnie funkcjonować – po prostu musisz wykonać te proste czynności. To, co musisz zrobić, to umieścić kilka liści kapusty na miejscu tarczycy – to jest twoje gardło. Następnie przykryj liście bandażem lub możesz też użyć szala. Pamiętaj, aby spać z kompresem na gardle i usunąć go, gdy budzisz się rano. Powtórz to w ciągu następnych dziesięciu dni, dopóki nie zobaczysz ulepszeń.

Częste bóle głowy

Czasami, gdy masz nieznośny ból głowy – może to wskazywać, że coś jest nie tak z twoimi oczami. Takie straszne bóle głowy mogą być również wynikiem nadmiernego stresu lub zmęczenia. Tak więc, jeśli chcesz rozwiązać ten problem w naturalny sposób, musisz zastosować kompres świeżych liści kapusty w górnej części głowy i na skroniach. Następnie załóż czapkę lub kapelusz, który zapewni ochronę liści kapusty. Gdy ból głowy całkowicie zniknie, możesz je usunąć.

Ból związany z karmieniem piersią

Niestety niektóre kobiety odczuwają silny ból podczas karmienia piersią. Tak więc jednym ze sposobów rozwiązania tego bólu jest umieszczenie świeżych kapuścianych liści na piersiach na noc. Rano ból zniknie.